Cholesterol

Cholesterol
Cholesterol- jest to organiczna substancja tłuszczowa, niezbędna do budowy m.in. błon komórkowych, produkcji hormonów steroidowych, prawidłowej syntezy witaminy D i kwasów żółciowych współodpowiedzialnych za prawidłowe trawienie. Występuje w błonach komórkowych umożliwiając komórkom prawidłowe funkcjonowanie. Cholesterol również osłania i izoluje nerwy.

Cholesterol w organizmie człowieka może pochodzić z dwóch źródeł:
– z produkcji w wątrobie (cholesterol endogenny)
– dostarczany z pożywieniem i wchłaniany w jelitach (cholesterol egzogenny) przy prawidłowej diecie stanowi on 20-40 % całkowitego cholesterolu.

Rodzaje cholesterolu:
Frakcja LDL zwana również „złym” cholesterolem, transportuje krew do komórek organizmu, w tym także do tętnic, gdzie może się odkładać.
Frakcja HDL to cholesterol tzw. „dobry”- przenosi nadmiar cholesterolu z krwi do wątroby, gdzie ulega rozpadowi i jest usuwany z organizmu.

Jak utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu?

 • Stosować odpowiednią dietę
  – przede wszystkim ograniczenie tłuszczów zwierzęcych w diecie
  – ograniczenie spożycia soli
  – spożywanie ograniczonej ilości cukrów
  – jak najmniejsze spożycie alkoholu
  – wzbogacenie diety w warzywa, owoce, tłuste ryby morskie
  – tłuste mleko, śmietanę, pełnotłuste twarogi lepiej zastąpić chudym mlekiem, kefirem,
  – jeść częściej ale mniejsze porcje
 • Być aktywnym fizycznie
  Ruch sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała i prawidłowego krążenia. Dobrze, jeśli będą to ćwiczenia tlenowe, czyli takie, które zapewniają dostarczenie mięśniom dużej ilości tlenu potrzebnej do spalenia tłuszczy i utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu. Są to ćwiczenia z niedużym obciążeniem np. spacery, bieganie, jazda na rowerze czy pływanie.
 • Bezwzględnie rzucić palenie
  U palaczy trudniej utrzymać prawidłowy poziom złego cholesterolu – frakcji LDL a dodatkowo palenie obniża poziom dobrego cholesterolu – frakcji HDL. Dym tytoniowy i zawarte w nim toksyny, dostając się do krwi uszkadzają ścianę naczynia i pomagają odkładać się blaszce miażdżycowej.
 • Unikać stresu
  Sam mechanizm nie został dokładnie zbadany, ale faktem jest, że nadmierny stres powoduje problemy z utrzymaniem prawidłowego poziomu cholesterolu. Być może jest to spowodowane dużym zapotrzebowaniem tkanek na energię, czyli kwasy tłuszczowe i glukozę.